Bilbao – I heart #paisvasco – bölüm 1

Kuzey İspanya’ya ilk gidiş, haliyle detaylı yazacağım..
Havalimanından bindiğim otobüs, iki yanı yemyeşil bir karayolundan geçip, vadilerin arasından şehre indi. Görkemli metal duvarlarıyla Guggenheim müzesi güneşin altında bir ışık topu gibi göz alıcıydı. Şehrin güneydoğusuna ilerledikçe köprülerle birbirine zikzak örülmüş bir nehir, yerini Casco Viejo’nun dar sokaklarına bırakıyor.
Casco Viejo, eski şehir, bolca pintxo barıyla hem doymak hem de sosyalleşmek için ideal. Önemli bilgi; tapa ve pintxo aynı şey değildir, araştıralım, öğrenelim. Pintxo, özellikle kuzey İspanya’da tüketilen ufak porsiyon atıştırmalıklara verilen ad. Fiyatı tapas kadar ucuz değil, ancak çok daha lezzetli ve kaliteli.

IMG_6081
Bilbao ahalisinin gittiği, turistik olmayan pintxo barlar Pozas’ta yer alıyor, mutlaka iki tur atılası.
İnsanlar bir hayli yardımsever, kaybolmanıza fırsat vermeden yol tarifine başlıyorlar.
Hem ispanyolca, hem bask dili mevcut. Tabelalar bask dilinde ama yerel halk her iki dili de konuşuyor.
Bask dilinde Zubizuri köprüsü şehrin başlıca köprülerinden, zou bisou bisou gibi okunur :) Çevirisi Beyaz Köprü olarak geçiyor, her yeri camla kaplı olduğu için bu adı almış- tek sıkıntısı geceleri nemli olan bir şehirde bir hayli kaygan olması.
Zubizuri’den geçip tam karşınıza denk gelen Artxanda tepesine finikülerle çıkıp yorgunluk atmak çok keyifli( her yön 0,35 sent) hava açıksa şehri baştan başa izlemek mümkün. Parktaki çimenlere yatın uzun uzun, mis…

Graffiti peşinde bir kişi olduğum için bu şehrin de vahasını aradım buldum: La Vieja. Meraklısına öneririm, burası şehrin göçmen mahallesi, bir hayli renkli. Sokak sanatına dair nefis örnekler gördüm.
La Vieja’ya gitmeden evvel nehrin hemen kenarındaki Mercado de Ribera’da sabah kahvaltısı öneririm. İçinde hem çeşitli cafeler var, isteyene de sabit pazar. Terasına cıkıp şehri seyretmek keyifli.

IMG_7574

 
High street mantığında gezmek isteyene şehrin kuzeybatısında kalan Calle Ercilla, Gran Via ve civarındaki caddeler gayet uygun.
Devamı gelecek…